24 Березня 2021

Коментар щодо перспектив українського ринку азотних добрив для «Інтерфакс-Україна»


В коментарі інформаційному агентству «Інтерфакс-Україна», Голова правління ПрАТ «АЗОТ» Віталій Скляров озвучив прогноз, що у 2021 році споживання мінеральних добрив українським АПК збільшиться на 8-10% – з 4 млн тонн до 4,4 млн тонн.

Віталій Скляров

«Ми очікуємо, що в цьому році галузь продовжить зростання. Угоди, які ми бачимо в І кварталі, а також активність фермерів дають нам достатньо приводів для оптимізму. Початок року характеризується хорошим стійким попитом на азотні добрива, ми бачимо це по заявкам. Образно кажучи, нашу продукцію «розмітають» буквально з-під гранбашні – ми зараз практично не працюємо на склад. Плюс аграрний цикл і закупівлі добрив в цьому році почалися раніше приблизно на півтора місяця. Одна з причин підвищеного попиту – очікування гарного врожаю через достатню кількість опадів в цьому році в Україні. Також ми очікуємо позитивного ефекту від введення ринку землі. Цієї осені попит на добрива може виявитися вище, ніж зазвичай, оскільки в власну землю люди вкладатимуть більше, аніж в орендовану», – підкреслив Скляров.

За словами Склярова, є й інша фундаментальна причина зростання попиту на добрива – глобальна. Через Covid-19, в світі істотно виріс попит на продовольство і відповідно зростають ціни на базові аграрні commodities.

 

За оцінками керівника «Азоту», подальші позиції українських виробників в загальній структурі споживання визначатимуть ціни на газ, що є основною сировиною для виробництва добрив.

«Це не секрет, що в 2020 році українські виробники, і це стосується не тільки заводів Ostchem, змогли модернізувати базові промислові майданчики, поліпшити виробничі показники і збільшити частку ринку. Це сталося завдяки трьом ключовим факторам – ембарго на російські добрива, прийнятним цінам на газ і значним інвестиціям в хімічні заводи, спрямованим на поліпшення показників собівартості і цін для споживачів. Якщо ці фактори збережуться, українські виробники продовжать зміцнювати свої позиції і в наступному році», – зазначив Скляров.

За його словами, за підсумками 2020 року обсяг імпорту азотних добрив знизився на 38-40%, а за основними видами добрив – практично вдвічі.

«На тлі різкого підвищення ціни на газ, нам все ж вдалося утримати ціни для фермерів на прийнятному рівні. В результаті ми змогли істотно потіснити імпортерів. Ми домоглися того, що імпорт багатьох добрив став просто економічно невигідним. Паралельно українські виробники запустили систему кредитування через 8 українських банків. І, таким чином, ми перевернули архітектуру ринку з ніг на голову. Якщо коротко описати, що сталося – я скажу так: на українському ринку першу скрипку грають українські виробники, які запропонували споживачеві абсолютно конкурентні ціни», – резюмував Скляров.