14 Грудня 2016

Якщо Уряд не захистить внутрішній ринок добрив, хімічні підприємства будуть змушені піти на значне скорочення персоналу – Ostchem


У зв’язку з нездатністю України вжити швидких ефективних заходів щодо захисту вітчизняного ринку азотних добрив від безконтрольного демпінгового російського імпорту, підприємства Ostchem будуть змушені почати масові скорочення персоналу через вимушене згортання виробництва.
 
Бездіяльність Уряду щодо захисту внутрішніх ринків, зволікання та затягування з вирішенням питання може надто дорого обійтися Україні – загибеллю всієї української хімічної індустрії і понад 40 тис. безробітних, що працюють у галузі (азотна), прямими збитками економіці країни. Міста присутності хімічних заводів ризикують перетворитися у депресивні регіони, місцеві бюджети недоотримають від чверті до половини надходжень.
 
Тільки введення істотних, а не формальних загороджувальних мит може дати українським хімічним підприємствам шанс на виживання, а нинішнім співробітникам заводів -достойную роботу і оплату праці. Ми просимо Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі та Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) встановити вартість енергоносіїв на рівні, що дозволяє усунути шкоду, якої зазнає українська хімічна галузь від демпінгового імпорту добрив з РФ.
 
Відповідні листи спрямовані на ім’я Прем’єр-Міністра України, Міністра економічного розвитку і торгівлі, Голови Федерації профспілок України, Федерації роботодавців України.
 
1 700 співробітників «Сєвєродонецького об’єднання «Азот» вже отримали попередження про скорочення, які готуються, ще 1300 аналогічних попереджень будуть вручені співробітникам чотирьох заводів Ostchem до кінця року, якщо з боку Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України не будуть прийняті рішення щодо захисту українського ринку азотних добрив.
 
21 країна в рамках діючих норм СОТ вже захистила свої ринки від дешевого російського демпінгу, в тому числі і добрив. Україна – майже два роки проводить антидемпінгове розслідування, однак рішення досі немає. При цьому, ситуація в українській хімічній галузі посилюється з кожним роком. Якщо падіння обсягів промислового виробництва в хімічній галузі за підсумками 2015 року склало 14,1%, то за підсумками 2016 року аналогічна показник складе 40-45%.
 
Українські підприємства вже почали згортати виробництво, оскільки щомісячно втрачають внутрішній ринок, поступаючись його імпортерам з Росії і тепер уже Білорусії. Якщо за підсумками 2015 року імпортні добрива займали 31% у загальній структурі споживання, то в 2016 році цей показник перевищить 45%. Прогноз на 2017 рік ще більш песимістичний: частка російського імпорту перевищить 51%. При неефективному захисті з боку Уряду українські підприємства почнуть зупинятися. Сьогодні 4 з 6 українських хімічних заводів вже зупинені.
 
Якщо Уряд України і Міжвідомча комісія при МЕРТ не приймуть швидких і жорстких заходів щодо захисту внутрішнього ринку, то на них ляже вся повнота відповідальності за десятки тисяч звільнених українських громадян і зростання соціальної напруги в містах, де працюють хімічні підприємства.