За різними оцінками, у 2014 році ринок праці просів приблизно на 25% загалом по Україні. Це пов'язано лише з кризовими подіями в Україні, чи це продовжується тренд більш раннього періоду?
У мене немає точних цифр, але просідання ринку праці, а саме зниження кількості вакансій, однозначно пов'язане із загальною економічною ситуацією. У 2013 році вже були деякі провісники економічних складнощів на майбутній період, але навряд хтось міг уявити масштаби проблем, з якими довелося мати справу цього року.
Чим нинішня криза відрізняється від подій 2008 року?
Поточну кризу в цілому не можна порівняти з кризою 2008 року – вона безпрецедентна, й аналіз ризиків нині набагато інтенсивніший. Безумовний тренд цього року – зростання ролі кризового менеджменту, коли доводиться реагувати на ситуацію в режимі "на вчора". У Group DF працює понад 100 тисяч співробітників, у нас два підприємства ("Кримський ТИТАН", "Кримський содовий завод") розташовані на анексованій території, а ще два ("Концерн Стирол", "Сєвєродонецьке об'єднання Азот") – у зоні АТО. Ми й раніше працювали над складними комплексними завданнями, але все ж це була планова робота. Зараз ми регулярно маємо справу з різними форс-мажорними ситуаціями – від захоплень до гострих технічних проблем. У зв'язку з цим у нас регулярно відбувається кризове моделювання ситуацій і сценаріїв "у реальному часі" з урахуванням економічних, політичних, технологічних ризиків. Таким чином ми створюємо карту ризиків, яку можна застосовувати залежно від мінливої ситуації.
Які нові навички, продиктовані часом, сьогодні є важливими для претендента? Що найпильніше оцінює роботодавець – стресостійкість, ефективність? ..
Стресостійкість та ефективність завжди були важливими – і ми завжди пильно дивилися на ці характеристики. Разом з тим, сьогодні вкрай важливими є комунікаційні навички – interpersonal skills, "емоційний інтелект". Це те, що має бути в арсеналі кожного фахівця. Співробітник, неграмотний у питаннях персональної комунікації, нехай навіть професіонал своєї справи, може нашкодити бізнесу.
Які професії будуть мати найбільший попит у найближчому майбутньому?
Підвищення операційної ефективності бізнесу буде нерозривно пов'язане із впровадженням нових технологій як у галузі енергозбереження, так і в управлінні. Люди, які мають досвід у цих сферах, можуть отримати великий плюс. Зростатиме роль інженерно-технічних професій. Тому і студентам, і старшим школярам можу щиро порадити брати участь у різноманітних STEM-активностях – це, без сумніву, збільшить їхні шанси на отримання роботи в найкращих компаніях.
Чи залишається важливим у цей непростий період бренд роботодавця?
Криза – це завжди перевірка компанії на стабільність. І попит на стабільність з боку співробітника компанії або кандидата зростає у складні часи. Компанії, які не змогли встояти і були змушені відправляти працівників у відпустку "за свій рахунок", знижувати зарплати, отримали "вм'ятину" в своєму іміджі роботодавця. Я б сказав так: сьогодні стабільність – це найважливіший елемент бренду роботодавця.
Чи змінилися підходи до мотивації персоналу з урахуванням вкрай складної ситуації в Україні?
Безумовно, наразі такі чинники, як заробітна плата, умови праці в рекрутингу, як ніколи важливі. З іншого ж боку, можу з упевненістю сказати, що найкращих працівників потрібно зацікавлювати не тільки грошима – кандидату необхідно показувати шлях розвитку на декілька років. Крім того, з потенційним кандидатом важливо підтримувати тривалий контакт – знайомитися заздалегідь, говорити з ним на перспективу – згодом це дає неоціненний результат.
Нині багато говорять про посилення ролі онлайн-інструментів у рекрутингу – наскільки це сильний інструмент із залучення кадрів для промислової групи?
Ще 10-15 років тому, коли перші сайти вакансій в Україні тільки з'являлися, інтернет використовувався для підбору менеджерів середньої та вищої ланки. Тепер ситуація змінилася. Цьому сприяє і демографія: молоде покоління, яке виросло з планшетами і смартфонами, поповнює ринок праці, в той час як люди, які не користуються інтернетом, виходять на пенсію. З кожним роком роль інтернет-інструментів у рекрутингу зростатиме, дедалі більше покриваючи не тільки менеджерські, а й інші вакансії ринку праці – касир, операціоніст, слюсар і т. д.
Чи мають попит сьогодні послуги зовнішніх консультантів з рекрутингу? Який відсоток вакансій вони покривають у рамках групи?
Соціальні мережі, зокрема, такі як LinkedIn, змінюють принципи роботи ринку праці. Усі вакансії в корпоративному центрі групи ми закриваємо внутрішніми силами, без залучення рекрутингових агентств, що вкотре підкреслює зростання впливу онлайн у рекрутингу. Раніше рекрутингове агентство, як посередник на ринку праці, було переважно зберігачем інформації про кандидатів. Наразі ж будь-який контакт – це питання декількох слів і натискання кнопки "надіслати". І оскільки сьогодні у нас як у Групи вже створена певна репутація на ринку праці – відгук достатньо високий.
Чи є якісь позитивні наслідки від кризи для ринку праці в Україні?
Однозначний позитив від кризи – самосвідомість українців зросла, як ніколи раніше. При цьому люди зрозуміли, що володіють величезними резервами. Ми бачимо, що співробітники активно долучаються до соціальних волонтерських ініціатив, докладають значних додаткових зусиль, і це не шкодить робочому процесу. Своєю чергою, ми це тільки заохочуємо, розуміючи, що це дуже важливо для людей.